Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » Obchody Światowego Dnia ...

Aktualności

RSS

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Łęcznej

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day) to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia ustanowione przez ONZ. Już po raz kolejny spotkaliśmy się 4 kwietnia 2017 r. na Placu im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej aby zjednoczyć się z osobami dotkniętymi autyzmem.

„Świecimy na niebiesko”
Kiedy w bezchmurny dzień spoglądamy na niebo, jest ono niebieskie. Odprężamy się, poddajemy refleksji, uspokajamy, zdarza się, że zamykamy oczy i…marzymy – poruszając wszystkie zakamarki naszej wyobraźni. Młodzi i starzy, chłopcy i dziewczęta – wszyscy jednakowo reagujemy, bo jesteśmy TACY SAMI. Wszyscy ludzie mają tyle samo zmysłów – dotyk, słuch, smak, węch i wzrok, ale nie u wszystkich bodźce odbierane przez te zmysły są takie same. Za cicho – za głośno, za jasno – za ciemno, za gorące – za zimne, za kwaśne – za słodkie…odróżniamy, decydujemy, żyjemy. Zdarza się jednak, że dla nas jest coś za cicho, inni będą odbierali to za głośno, za dużo, za intensywnie, za mocno, za ciasno, co będzie tworzyło ogromny dyskomfort. Wyobraźmy sobie, że nie potrafimy opanować wtedy reakcji naszego organizmu. Co robimy? Trzepoczemy rękami, staramy się oddalić od źródła dźwięku czy dotyku, uciekamy, być może krzyczymy, trudno nam przewidzieć nasze reakcje żeby pozbyć się poczucia dyskomfortu. W takim właśnie, trudnym czasami do opanowania świecie żyją osoby z autyzmem. Trudno nam to sobie wyobrazić – nagłe reakcje innych mogą powodować w nas zakłopotanie, niezrozumienie lub spojrzenia pełne wyrzutów sumienia czy dezaprobaty… Czemu? Bo nie rozumiemy, bo nie staramy się poruszyć naszej wyobraźni tak jak wtedy, gdy patrzyliśmy w niebieski kolor nieba.
Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania autyzmu, nie ma też leku na autyzm. Wiadomo jednak, że wczesna diagnoza i rozpoczęcie intensywnej terapii behawioralnej może znacząco odmienić życie dziecka z autyzmem i jednocześnie życie całej jego rodziny. Autyzm trwa całe życie, dlatego istnieje potrzeba stworzenia systemu wsparcia dla osób z autyzmem na każdym etapie ich życia. Autyzm ujawnia się w okresie pierwszych trzech lat życia. Jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Mogą w odmienny sposób odbierać wrażenia zmysłowe. Zaburzenie pokrewne, o łagodniejszym przebiegu to zespół Aspergera.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day) to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia ustanowione przez ONZ. Obchody mają na celu m.in. podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem. Już po raz kolejny spotkaliśmy się 4 kwietnia 2017r. na Placu im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej aby razem popatrzeć w piękne, niebieskie niebo i poczuć wszystkimi zmysłami solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem. Naszym głównym celem było poszerzanie świadomości na temat tego zaburzenia, budowanie postaw obywatelskich, możliwość konsultacji ze specjalistami, integracja oraz uzyskanie informacji na temat form pomocy i rehabilitacji dostępnych w naszym mieście. Pani Dyrektor ORW w Łęcznej – Aneta Zabłocka oraz Pani Dyrektor PPP w Łęcznej – Elżbieta Juszka, które prowadziły całą uroczystość, zamówiły wspaniałą, słoneczną pogodę, a mieszkańcy Łęcznej nie zawiedli. Honorowy patronat Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Łęcznej objęli Starosta Powiatu Łęczyńskiego Pan Roman Cholewa i Burmistrz Miasta Łęczna Pan Teodor Kosiarski. Nasze niebieskie spotkanie uświetniły m.in. występy przedszkolaków, uczniów gimnazjów, placówek ponadgimnazjalnych i studentów, atrakcje w postaci malowania twarzy i możliwości doświadczania świata różnymi zmysłami, czyli warsztaty sensoryczne. Wszyscy zebrani z niecierpliwością czekali na symboliczne i charakterystyczne podświetlenie na niebiesko fontanny oraz budynku Urzędu Miasta, co poprzedziły przemówienia Pana Starosty i Pana Burmistrza. Podsumowaniem naszego spotkania był przejazd grupy motocyklowej oraz występ łęczyńskich raperów zespołu FILIPiKUKI.
Działania towarzyszące, nie tylko w kwietniu:
- Bezpłatne konsultacje ze specjalistami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego
-„Badabada” Program Wczesnego Wykrywania Autyzmu przy współpracy lekarzy
- w przedszkolach: II edycja „Autyzm – poznaj zanim ocenisz”, zajęcia plastyczne dotyczące autyzmu, kolportaż ulotek, przekazywanie informacji dla rodziców, happening w środowisku lokalnym, konferencja, warsztaty, innowacja pedagogiczna „Zdrowy, sprytny i uważny nasz przedszkolak każdy”
- konferencja dla lekarzy „Wczesna interwencja i diagnostyka” organizowana przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną.
Pierwszym specjalistą, z którym rodzice dzielą się swoimi niepokojami odnośnie rozwoju dziecka jest lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz pediatra. Dlatego tak ważne jest uwrażliwienie lekarzy na właściwą drogę diagnozy. Podjęte, jak i planowane przez nas działania angażują właśnie lekarzy, tak ważne i znaczące ogniwo w jak najszybszym i jednoznacznym rozpoznaniu.
Dziękujemy, że byliście z nami, solidarnie patrząc w to samo – niebieskie niebo.

Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Dożynki Powiatu Łęczyńskiego i Gminy Spiczyn 2010
zobacz
Studia Łęczyńskie Tom 2-3
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron krakówtworzenie stron kraków