Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » Europejski tydzień ...

Aktualności

RSS

Europejski tydzień szczepień 24 - 30 kwietnia 2017 r.

W dniach 24 - 30 kwietnia obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień. Podobnie jak w latach ubiegłych inicjatywa i działania kierowane i koordynowane są przez Światową Organizację Zdrowia. Głównym celem tej inicjatywy jest zwiększenie liczby osób zaszczepionych poprzez podniesienie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia.

Tydzień ten to także kampania zachęcająca do bliższego zapoznania się z tematyką szczepień i podnosząca zaufanie publiczne w społeczeństwie, zwłaszcza w grupach osób kwestionujących konieczność i bezpieczeństwo szczepień. Szczególny nacisk został położony na dotarcie do populacji z grup ryzyka oraz osób, które z różnych przyczyn sprzeciwiają się idei szczepień.
Motywem przewodnim kampanii jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie korzyści, jakie przyniosły szczepienia w obszarze zdrowia publicznego i odporności środowiskowej w celu ochrony osób, które mogą być narażone w sposób szczególny na zakażenie.

Szczepienia ochronne są najważniejszym odkryciem medycyny i przyniosły ratunek milionom ludzi na świecie. Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć zapadalność na groźne i powszechne niegdyś choroby. Choroby zakaźne, zarówno wirusowe jak i bakteryjne szczególnie łatwo rozwijają się u najmłodszych dzieci, a każda infekcja niesie za sobą ryzyko ciężkiego przebiegu i powikłań. Szczepienia ochronne to najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza metoda chroniąca dziecko przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi. Są to zabiegi medyczne, które sztucznie, czynnie uodparniają organizm dziecka na określone choroby. Nowoczesne szczepionki są dobrze tolerowane, niepożądane efekty uboczne występują bardzo rzadko.

Celem nowoczesnej profilaktyki jest nie tylko ochrona przed chorobami zakaźnymi, ale też komfort pacjenta poddanego szczepieniu.
Szczepienia ochronne mogą znacznie zmniejszyć liczbę zachorowań i powikłań, a nawet całkowicie wyeliminować niektóre choroby zakaźne. Szacuje się że szczepienia przeciwko takim chorobom jak Polio, Błonica, Krztusiec ratują życie 3 milionom osób rocznie na całym świecie.

Regularne stosowanie szczepień ochronnych na masową skalę wpływa na zahamowanie krążenia zarazków w przyrodzie, co ogranicza lub uniemożliwia szerzenie się zakażeń.

Pamiętaj!
• Nie zaszczepione dziecko jest zdecydowanie bardziej narażone na choroby zakaźne i związane z nimi powikłania niż dziecko, które jest profilaktyczne szczepione.
• Przed każdym szczepieniem lekarz musi zbadać dziecko, aby stwierdzić, czy jest zdrowe. Może zlecić wykonanie dodatkowych badań potwierdzających stan zdrowia dziecka lub skierować je na konsultację do specjalisty.
• Lekarz może zdecydować o zmianie terminu szczepienia lub o nie zaszczepieniu dziecka.
• Lekarz decyduje o odstępach między kolejnymi szczepieniami.
• Dzieci, które z jakichkolwiek przyczyn nie mogły być systematycznie szczepione w pierwszym roku życia, mają tzw. indywidualny kalendarz szczepień, tworzony przez ich lekarza.
• Szczepienia przeważnie nie wywołują większych odczynów. Jednak czasami, drugiego lub trzeciego dnia po szczepieniu, u dziecka mogą wystąpić: podwyższona temperatura, obrzęk w okolicy podania szczepionki, niechęć do jedzenia lub wolniejszy stolec. Gdy objawy po szczepieniu będą niepokojące, należy natychmiast zgłosić się z dzieckiem do lekarza.
• Szczepienia ratują życie.
• Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie (pomimo zmniejszenia zapadalności na groźne i powszechne niegdyś choroby).
• Choroby, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż prowadzą do zgonów.
• Za pomocą szczepień można wyeliminować choroby.
• Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
• Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.

Więcej informacji na stronach:

http://szczepienia.gis.gov.pl
www.pzh.gov.pl


Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Dożynki Powiatu Łęczyńskiego 2017 w Milejowie
zobacz
Studia Łęczyńskie Tom 2-3
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron internetowychtworzenie stron internetowych