Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » V Powiatowy Konkurs ...

Aktualności

RSS

V Powiatowy Konkurs "Młodzi Ratownicy" Nadrybie 2017

Zwichnięcie/złamanie nogi lub ręki, krwotok, oparzenie – to wszystko może przydarzyć się wszędzie: w szkole, na ulicy, w domu i każdemu z nas. Dlatego bardzo ważne jest to, aby wiedzieć, jak się zachować w konkretnej sytuacji. 28 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Nadrybiu odbył się V Konkurs Powiatowy „MŁODZI RATOWNICY”.

Główną ideą konkursu było promowanie znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, doskonalenie praktycznych umiejętności oraz przezwyciężanie lęku przed ratowaniem drugiego człowieka wśród uczniów klas V-VI szkół podstawowych z terenu Powiatu Łęczyńskiego. Organizatorem konkursu byli nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu - p. Anna Chryć i p. Monika Gargol.

Patronat nad konkursem objął pan Roman Cholewa – Starosta Powiatu Łęczyńskiego, pan Adam Grzesiuk - Wójt Gminy Puchaczów, a także pan Krzysztof Szlaga – Prezes Zarządu LW Bogdanka.

Wytypowane drużyny ze szkół zostały przygotowane teoretycznie i praktycznie przez opiekunów szkolnych, a także uczestniczyli w spotkaniu szkoleniowym, gdzie mogli uzupełnić swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną dzięki ratownikowi medycznemu – panu Danielowi Łuszczakowi, który wzmacniał i zachęcał młodzież do działania na rzecz ratowania życia drugiego człowieka.

Do konkursu przystąpiło 11 drużyn:
1. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dratowie
2. Szkoła Podstawowa im. Zgrupowania Partyzanckiego „Jeszcze Polska nie zginęła” w Ludwinie
3. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie
4. Szkoła Podstawowa przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Cycowie
5. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej
6. Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Armii Krajowej w Ostrówku – klasa 5
7. Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Armii Krajowej w Ostrówku – klasa 6
8. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Puchaczowie – klasa 5
9. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Puchaczowie – klasa 6
10. Szkoła Podstawowa im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu – klasa 5
11. Szkoła Podstawowa im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu – klasa 6

Podczas zmagań uczniowie mieli 30 minut na wykazanie się wiedzą teoretyczną w teście przygotowanym z zakresu znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej składającego się z 30 pytań.
Kolejnym etapem była część praktyczna. Każda drużyna miała za zadanie udzielić pomocy poszkodowanym w symulacjach wypadku, gdzie komisja konkursowa, bacznym okiem oceniała prawidłowość wykonywanych czynności, znajomość podstawowych zasad udzielania pomocy i współpracy w działaniu całej drużyny. Przewidziany czas na akcję ratunkowa – 10 minut. W roli osób poszkodowanych – pozorantów, wystąpiły absolwentki naszej szkoły i jednocześnie laureatki I edycji Powiatowego Konkursu „Młodzi Ratownicy”:
Weronika Goral i Emilia Jędruszak. Dziewczyny realnie przedstawiły sytuację angażując się w rolę sprawców i poszkodowanych w sytuacji wypadku komunikacyjnego.

Całość konkursu i ocena drużyn była nadzorowana przez jurorów wchodzących w skład komisji konkursowej:
- pan dr Sławomir Gałaszkewicz – ratownik medyczny i wykładowca w Zespole Szkół w Ludwinie,
- pan Daniel Łuszczak – ratownik medyczny,
- pani Marta Brodowska - ratownik medyczny
- pani Emilia Warda – inspektor ds. ochrony zdrowia Starostwa Powiatowego w Łęcznej,
- pani Beata Jędruszak z Gminnego Ośrodka Zdrowia w Puchaczowie,
- przedstawiciele Lubelskiego Węgla „Bogdanka – ratownicy górniczy.

Pomimo ogromnej tremy wszystkie drużyny wykazały się dużą wiedzą teoretyczną i praktyczną podczas całego konkursu. Po zaciętych zmaganiach i zbliżonej punktacji pierwsze i drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu, a trzecim laureatem była drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody, pozostali uczestnicy dyplomy i upominki. Wszystkie prezenty i upominki zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej, Gminę Puchaczów i Lubelski Węgiel „Bogdanka”.
Zaproszeni goście – jurorzy otrzymali podziękowania i słodkie upominki od organizatorów konkursu. Podsumowaniem konkursu była prelekcja na temat ratownictwa górniczego, gdzie ratownicy górniczy opowiadali o swojej pracy i zademonstrowali uczniom specjalistyczny sprzęt, którym posługują się w kopalni.
Wszystkim uczniom aktywnie zdobywającym wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy gratulujemy. Liczymy na dalsze sukcesy w promowaniu tak ważnej idei jak bezpieczeństwo własne i drugiego człowieka oraz zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.
Serdecznie zapraszamy.

Monika Gargol

Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Dożynki Powiatu Łęczyńskiego 2017 w Milejowie
zobacz
Szpital Powiatowy w Łęcznej
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron warszawaprojektowanie stron warszawa