Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » "Tytoń - zagrożenie dla ...

Aktualności

RSS

"Tytoń - zagrożenie dla rozwoju"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej przypomina, że 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu, który jest istotnym elementem planu Europy wolnej od dymu tytoniowego przyjętego na Konferencji WHO w roku 1988.

Corocznie WHO stara się zwrócić uwagę ludzi na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu. Każdego roku organizatorzy koncentrują się na innym aspekcie walki z paleniem tytoniu. Święto jest okazją do ogólnospołecznej akcji edukacyjnej informującej o zdrowotnych następstwach używania tytoniu i zachęcającej do wyboru zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego. Tegoroczne obchody Światowego Dnia bez Tytoniu obchodzone są pod hasłem:
„Tytoń – zagrożenie dla rozwoju”.
Celem tegorocznej kampanii jest miedzy innymi:
- zwrócenie uwagi na związki miedzy stosowaniem wyrobów tytoniowych, kontrolą tytoniu i zrównoważonym rozwojem;
- zachęcanie krajów do włączania kontroli tytoniu do swoich krajowych działań w ramach agendy zrównoważonego rozwoju;
- wspieranie państw członkowskich i społeczeństwa w celu zwalczania ingerencji przemysłu tytoniowego w procesy polityczne, co z kolei prowadzi do wzmocnienia krajowych działań w zakresie kontroli tytoniu;
- zachęcanie do szerszego udziału społeczeństwa i partnerów w działaniach na rzecz opracowania i wdrożenia strategii i planów rozwoju oraz osiągnięcia priorytetowych działań w zakresie kontroli tytoniu;
- pokazanie, w jaki sposób jednostki mogą przyczynić się do trwałego, wolnego od tytoniu świata, czy to poprzez zobowiązanie się do nie podejmowania prób palenia wyrobów tytoniowych, czy też zrezygnowanie z tego nawyku.

Państwowa Inspekcja Sanitarna jako instytucja stojąca na straży zdrowia publicznego, włącza się w realizację polityki ograniczenia konsumpcji wyrobów tytoniowych poprzez prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych, służących uświadamianiu skutków zdrowotnych inhalacji dymu tytoniowego.
Palenie tytoniu jest silnie powiązane z nowotworami płuc, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, żołądka, nerek, pęcherza moczowego, trzustki, wątroby, szyjki macicy… U palących wzrasta ryzyko chorób układu oddechowego, układu krążenia, a także powstania wrzodów żołądka i upośledzenia płodności. Wraz z utratą zdrowia, pogarsza się również wygląd. Skóra traci jędrność i elastyczność. Palenie przyspiesza powstawanie zmarszczek, sprzyja pojawianiu się przebarwień i kamienia na zębach, nieświeżego oddechu czy żółknięciu palców. Czas na zmianę! Pomoc w rzuceniu palenia uzyskasz dzwoniąc na numer Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 – 108 – 108
Odwiedź też stronę internetową: jakrzucicpalenie.pl i dowiedz się więcej na temat uzależnienia od wyrobów tytoniowych.

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:
Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Dożynki Powiatu Łęczyńskiego 2017 w Milejowie
zobacz
Studia Łęczyńskie Tom 2-3
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron krakówtworzenie stron kraków