Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » I ty możesz mieć wpływ ...

Aktualności

RSS

I ty możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo!

317 to liczba zgłoszeń, jaką otrzymali policjanci z łęczyńskiej komendy dzięki aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Urządzenie to działa już prawie rok i w dalszym ciągu cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, dla których kwestia bezpieczeństwa nie jest obojętna. Uwzględniając ich potrzeby i oczekiwania wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu narzędzia, takie jak np. przesyłanie plików zdjęciowych, czy krótkich komentarzy.

Aplikacja działa na terenie naszego regionu od 14 września 2016 roku. Cały garnizon lubelski od początku roku zanotował ponad 20 tys. 800 zgłoszeń. Niebawem minie już rok od jej funkcjonowania.
To pokazuje, że kwestie dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców nie są im wcale obojętne. Każdy chce mieć wpływ na bezpieczeństwo okolicy, w której mieszka, uczy się lub pracuje. Taka aktywność i zaangażowanie społeczeństwa powodują możliwość włączenia się w ogólny system poprawy bezpieczeństwa. To również doskonała forma dialogu mieszkańca z policjantem. Narzędzie pozwala bowiem na rzetelne oraz jasne zidentyfikowanie, ukazanie skali, jak również rodzaju zagrożeń i instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego.

Korzystanie z aplikacji KMZB jest bardzo proste. Jej obsługa została zaprojektowana w taki sposób, aby każdy mieszkaniec województwa przez Internet mógł w szybki i anonimowy sposób zgłaszać różne problemy.
Z analizowanych przez koordynatorów danych wynika, że w naszym powiecie zgłoszeń potwierdzonych i niepotwierdzonych było po równo – 156. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości –124 adnotacje. Na kolejnym miejscu plasuje się spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 71 zgłoszeń, a także niewłaściwa infrastruktura drogowa – 28 zgłoszeń. Z kolei po 18 zgłoszeń miały zagrożenia dotyczące spożywania środków odurzających i zła organizacja ruchu drogowego.

Aby w dalszym ciągu aplikacja spełniała swoje zadanie, wychodząc naprzeciw potrzebom jej użytkowników, niedawno wprowadzono jej zmiany i modyfikacje. Internauci mają teraz możliwość opatrzenia swojego zgłoszenia krótkim komentarzem do 500 znaków. Ponadto można dodać także pliki zdjęciowe – maksymalnie do 3 plików w formatach jpg, pdf, 3gp, mov, doc, txt. Ponadto zmiany umożliwiają dopisywanie podczas nanoszenia zagrożenia oprócz daty i godziny zdarzenia, również pory dnia oraz dni tygodnia.
Zmieniły się także nazwy niektórych zagrożeń. Zostały połączone kategorie: „niewłaściwa infrastruktura drogowa” oraz „nieprawidłowe oznakowanie drogi” i obecnie znajdują się pod hasłem „niewłaściwa infrastruktura drogowa”. Z kolei zagrożenie „miejsce grupowania się małoletnich” przekształcono na „grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją”. Ponadto dodana została nowa kategoria „Wałęsające się bezpańskie psy”.

Policjanci z lubelskiego garnizonu uczestniczą w konsultacjach i szkoleniach z zakresu funkcjonowania KMZB. W aktywne promowanie aplikacji włączają się dzielnicowi oraz policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną.
Policjanci przypominają, że narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpi zgłoszenia alarmowego. W przypadku pilnej potrzeby pomocy należy dzwonić na numer alarmowy 997 lub 112.
Zachęcamy do korzystania z aplikacji! Pamiętaj, Ty też możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo!

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Dożynki Powiatu Łęczyńskiego 2017 w Milejowie
zobacz
Szpital Powiatowy w Łęcznej
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

agencja interaktywnaagencja interaktywna