Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » Wystawa grzybów w PSSE ...

Aktualności

RSS

Wystawa grzybów w PSSE w Łęcznej

10 października 2017 r. w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łęcznej można było oglądać wystawę „Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia”. Została ona zorganizowana przez Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie.

Celem wystawy było upowszechnienie wiedzy na temat grzybów jadalnych, niejadalnych, trujących oraz zasad bezpiecznego grzybobrania. W ciekawej aranżacji zaprezentowano kilkadziesiąt gatunków świeżych grzybów, pogrupowanych pod względem podobieństwa zewnętrznego.
Podczas wystawy zaprezentowano film edukacyjny pozwalający poznać zróżnicowanie grzybów i zasady bezpiecznego grzybobrania. Zwiedzający mogli dzięki prelekcjom i poradom udzielanym przez klasyfikatora grzybów świeżych dowiedzieć się, jakie są zasady zbioru grzybów i jak zapobiegać zatruciom.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem grup zorganizowanych - dzieci i młodzieży, jak również osób indywidualnych.
Wystawę uświetniła ekspozycja fotografii nadesłanych na konkurs „Leśne inspiracje – grzyby skarbem natury” zorganizowany przez:
Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Łęcznej, Starostwo Powiatowe w Łęcznej, Powiatową Sieć Szkół Promujących Zdrowie w partnerstwie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie.
Wyniki konkursu:
I miejsce - Katarzyna Martyn - Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podgłębokiem
II miejsce – Julia Danił – Szkoła Podstawowa w Jawidzu
III miejsce Julia Bronowicka – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Łęcznej
Wyróżnienia:
Szymon Cybulski – Zespół Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich
Dagmara Porzycka – Młodzieżowy Ośrodek wychowawczy w Podgłębokiem
Natalia Fichna – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podgłębokiem
Emilia Przytuła – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podgłębokiem
Kinga Tomaszewska – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podgłębokiem
Julia Utkowska - Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podgłębokiem
Katarzyna Martyn- Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podgłębokiem
Wiktoria Wawrzko- Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podgłębokiem

Przypominamy, że w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łęcznej, ul. Krasnystawska 52, (budynek Szpitala Powiatowego, II piętro) można zasięgnąć porady klasyfikatora grzybów świeżych, który w przypadku wątpliwości sprawdzi, jakie gatunki grzybów zostały zebrane. Porady klasyfikatora są bezpłatne. Bezpłatnie wydawane są także atesty na grzyby świeże wprowadzane do obrotu. Atest powinna uzyskać każda osoba, która handluje grzybami. Atest ten daje kupującemu pewność, że nabył grzyby jadalne. Należy wiedzieć, że atest wydaje się na dany gatunek grzybów, i ważny jest on przez 48 godzin. Warto też pamiętać, że nawet sprawdzonych grzybów nie powinny jeść małe dzieci, osoby starsze czy te z chorobami przewodu pokarmowego. Poza tym, grzyby są nietrwałe, więc potrawy z nich powinniśmy spożywać tuż po przyrządzeniu.


Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Międzyszkolny Powiatowy Przegląd Piosenki Turystycznej
zobacz
Kameralne Pojezierze
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron warszawaprojektowanie stron warszawa