Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » Powiatowe obchody ...

Aktualności

RSS

Powiatowe obchody Święta Niepodległości

Zgodnie z tradycją władze i mieszkańcy naszego powiatu zebrali się 11 listopada w Łęcznej, by uczcić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach zaborów.

Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w kościele pw. św. Barbary, montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokiem. Po okolicznościowej akademii odbyła się Msza Święta z udziałem Chóru Cordi Est pod dyrekcją dr Joanny Ćwirko.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Powstań Narodowych, gdzie nastąpiło zaciągnięcie wart honorowych przez harcerzy i odegranie hymnu państwowego. Po przemówieniach Starosty Łęczyńskiego i Burmistrza Łęcznej odbył się apel poległych, modlitwa w intencji obrońców Ojczyzny i złożenie kwiatów oraz wieńców przez przedstawicieli władz samorządowych z terenu powiatu łęczyńskiego, służb mundurowych, placówek oświatowych, organizacji pozarządowych, zakładów pracy i mieszkańców.
Uroczystości zakończyła wiązanka melodii w wykonaniu Orkiestry Górniczej Lubelskiego Węgla "Bogdanka" S.A.

W swoim wystąpieniu Starosta Roman Cholewa podkreślił, iż w sprawach najważniejszych, związanych z bytem narodu i z prawidłowym funkcjonowaniem państwa oraz naszej Małej Ojczyzny, niezależnie od różnic, które są przecież rzeczą normalną, zawsze powinniśmy umieć się porozumieć. Przypomniał przy tym postaci dwóch twórców suwerennej Polski – Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego: "Obu dzieliło wszystko: wizje odzyskania niepodległości, kształt odrodzonej Rzeczypospolitej, spojrzenie na jej politykę wewnętrzną i zewnętrzną, kierunki rozwoju. Sprzeczali się o filozofię państwa i istotę bytu narodowego, stosunek do tradycji i bliźnich. Mieli nawet inne gusta estetyczne i kulinarne. Ale w momencie dla Polski najważniejszym, gdy kształtował się jej byt i trwała walka o granice odrzucili wszelkie animozje i wspólnie podjęli trud walki o niepodległość, wzajemnie się uzupełniając. (...) Piłsudski, zajął się tworzeniem podwalin administracji oraz walką o granice kraju, natomiast Dmowski, który jako delegat Polski na konferencję pokojową w Paryżu, brylował na salonach dyplomatycznych Europy zjednując sojuszników sprawy Polskiej. Ich wspólna walka zakończyła się nieprawdopodobnym sukcesem – Polska ponownie zawitała na mapy Europy. Okazało się, że polska racja stanu jest najważniejsza i nadrzędna nad wszelkimi animozjami."

Galeria zdjęć: https://www.facebook.com/pg/StarostwoPowiatoweWLecznej/photos/?tab=album&album_id=1633115223416037

Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Dożynki Powiatu Łęczyńskiego i Gminy Spiczyn 2010
zobacz
Studia Łęczyńskie Tom 2-3
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

serwisy internetoweserwisy internetowe