Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » Gminy Cyców, Ludwin i ...

Aktualności

RSS

Gminy Cyców, Ludwin i Puchaczów w "żółtej strefie"

21 listopada gminy Cyców, Ludwin i Puchaczów zostały włączone do tzw. "żółtej strefy" (strefa ochronna) zagrożenia afrykańskim pomorem świń (ASF). 23 listopada w Starostwie Powiatowym w Łęcznej odbyło się spotkanie informacyjne w tej sprawie.

W spotkaniu zorganizowanym przez Powiatowego Lekarza Weterynarii i pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego wzięli udział m.in. Starosta i Wicestarosta Łęczyński, wójtowie, przedstawiciele powiatowego i gminnych zespołów zarządzania kryzysowego, straży pożarnej, policji, powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, sołtysi i hodowcy trzody chlewnej.

Przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej przekazali uczestnikom spotkania informację, iż od dnia 21.11.2017 r. gminy Cyców, Ludwin i Puchaczów ujęte zostały w części I załącznika decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w państwach członkowskich, jako należące do obszaru ochronnego. Spowodowane jest to znalezieniem chorego na ASF dzika na terenie gminy Stary Brus, której w związku z tym status "żółtej strefy" zmieniono na czerwoną. Ościenne gminy - w tym Cyców, Ludwin i Puchaczów z terenu naszego powiatu - stanowią zatem obecnie strefę ochronną (żółtą).
W związku z powyższym w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną w obszarze ochronnym zaczęły obowiązywać specjalne nakazy i zakazy - Ulotka informacyjna w załączniku poniżej.

Inspekcja Weterynaryjna zapowiada rozpoczęcie kontroli w każdym z ok. 500 gospodarstw z terenu w/w gmin, w których hodowane są świnie. Inspektorzy będą sprawdzali m.in. zgodność liczby zwierząt z ewidencją, spełnianie w gospodarstwie obowiązujących zakazów i nakazów, w tym posiadanie rachunków/ faktur za zakup środków dezynfekcyjnych. W razie problemów z wejściem na teren gospodarstwa, PIW zostanie wsparta przez policję. W przypadku stwierdzonych nieprawidłowości rolnikom grożą mandaty i kary finansowe. Ponadto w przypadku stwierdzenia zachorowania na ASF w gospodarstwie, w którym wcześniej stwierdzono nieprawidłowości, właściciel nie otrzyma odszkodowania.

Aktualnie na terenie powiatu łęczyńskiego brak jest ognisk i przypadków ASF, jednak Powiatowy Lekarz Weterynarii Jarosław Bliźniuk apeluje o ostrożność i podporządkowanie się nowym zasadom.

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00:
Powiatowy Inspektorat Weterynarii
al. Jana Pawła II 95, 21-010 Łęczna
tel. 81/ 752 31 19,
e-mail: leczna.piw@wiw.lublin.pl
http://www.piwleczna.pl


Galeria

Pliki

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Dożynki Powiatu Łęczyńskiego 2017 w Milejowie
zobacz
Kameralne Pojezierze
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron wwwtworzenie stron www