Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » Uwaga na oszustów

Aktualności

RSS

Uwaga na oszustów

Po oszustwach „na wnuczka” i „na policjanta” przestępcy wpadli na kolejny pomysł aby okradać osoby starsze. Tą metodą jest „wyłudzanie mieszkań” od osób starszych, schorowanych czy będących w trudnej sytuacji finansowej.

Konieczność informowania o nowym sposobie działania oszustów płynie ze spotkania jakie odbyło się w Sejmie RP podczas, którego omawiano temat funkcjonowania gminnych rad seniorów. Podczas posiedzenia omówiono efekty współpracy tych gremiów z Policją oraz formy aktywizacji seniorów na rzecz zapobiegania zagrożeniom. Z uznaniem ze strony uczestników posiedzenia spotkała się aktywność jednostek Policji w zakresie profilaktyki społecznej wyrażająca się znaczącą intensywnością działań podejmowanych w ramach programów i akcji profilaktycznych prowadzonych w obszarze zapobiegania zagrożeniom bezpieczeństwa seniorów.

Przestępstwa „wyłudzenia mieszkań" polegają m.in. na zawieraniu z pokrzywdzonymi znajdującymi się w trudnej sytuacji materialnej umów pożyczek zabezpieczonych hipotecznie, a następnie uzyskiwaniu za pomocą podstępnych zabiegów prawa własności do nieruchomości. Osoby pokrzywdzone podpisując akty notarialne nierzadko pozostają w błędnym przekonaniu, że np. przenoszą własność mieszkania jedynie na chwilę jako zabezpieczenie krótkoterminowej pożyczki bądź zawierają jedynie umowę przedwstępną a faktycznie zbywają nieruchomość (jednocześnie poświadczając przyjęcie pełnej zapłaty). Poszkodowani w takich sytuacjach to głównie osoby starsze – często nie zdają sobie sprawy z zakresu sprzedaży. Myślą na przykład że sprzedają część gospodarstwa, a potem okazuje się, że w aktach notarialnych znajdują się inne zapisy. Prawa własności do nieruchomości często przenoszone są na spółki prawa handlowego a następnie odsprzedawane są osobom trzecim. W popełnianiu tych przestępstw udział biorą nierzadko notariusze a także osoby, które poprzez stosowanie gróźb karalnych utrudniają właścicielom korzystanie z mieszkań oraz zmuszają ich do odstąpienia od złożenia zawiadomienia o przestępstwie.

Policjanci apelują do osób starszych i ich opiekunów o ostrożność i rozwagę w podpisywaniu dokumentów notarialnych. Pośpiech, trudna sytuacja finansowa mogą sprawić, że oszust będzie próbował przejąć nasze mieszkanie czy inną nieruchomość. Wszelkie próby kontaktu, które mogą wydawać się podejrzane prosimy zgłaszać na Policję.

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Dożynki Powiatu Łęczyńskiego i Gminy Spiczyn 2010
zobacz
Szpital Powiatowy w Łęcznej
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stronprojektowanie stron