Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » Obchody rocznicy wybuchu ...

Aktualności

RSS

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego z udziałem władz Powiatu

Uroczyste obchody 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego z udziałem władz Powiatu Łęczyńskiego odbyły się 21 stycznia w Klarowie.

Przy leśnej mogile powstańców styczniowych w Klarowie jak co roku licznie zgromadzili się mieszkańcy gminy Milejów, a także przedstawiciel Wojewody Lubelskiego, reprezentanci lokalnych samorządów, jednostek oświatowych, służb mundurowych, regionaliści i grupy rekonstrukcyjne. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych.
Uroczystości rozpoczęły się wystawieniem warty honorowej, hymnem państwowym oraz złożeniem wieńców i wiązanek. Po uroczystej Mszy Świętej i Apelu Poległych odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Milejowskiej Orkiestry Dętej. Na zakończenie, dla uczestników uroczystości został przygotowany ciepły poczęstunek.

Podczas obchodów rocznicowych okolicznościowe przemówienie wygłosił m.in. Starosta Roman Cholewa:

"Szanowni Państwo,
w tym roku będziemy uroczyście obchodzić 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Patrząc dziś na tę bezimienną, leśną mogiłę powstańców styczniowych w Klarowie zdajemy sobie sprawę jak wielką cenę zapłacił nasz naród za niepodległość i jak długa była to droga.
Po trzecim rozbiorze Polski dokonanym w 1795 r. przez Rosję, Austrię i Prusy nasz kraj przestał istnieć. Pomimo upływu czasu i presji zaborców tęsknota za wolną ojczyzną przetrwała w narodzie aż 123 lata. Wymagało to od naszych przodków nie lada determinacji. Wielu zostało zmuszonych do emigracji, a ci którzy zostali, musieli opierać się rusyfikacji i germanizacji. Podejmowali również próby zbrojnego odzyskania niepodległości, tworząc legiony polskie u boku Napoleona, czy organizując kolejne powstania: listopadowe w 1830 r. i styczniowe w 1863 r. Choć działania te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, podtrzymywały w narodzie poczucie więzi i tożsamości narodowej, co dało Polakom siłę do podjęcia starań o odzyskanie niepodległości w trakcie pierwszej wojny światowej. W roku 1918, po 123 latach niewoli nasz kraj ponownie pojawił się na mapach Europy, ale już w roku 1919 Polacy musieli bronić go przed bolszewikami, a w 1939 przed Niemcami i Związkiem Radzieckim. Walki o wolność nie zakończył również koniec II wojny światowej, ponieważ Polska aż do 1989 r. należała do państw bloku wschodniego, zależnych od ZSRR.
Przez te wszystkie lata, w trosce o niepodległość kraju kolejne pokolenia Polaków porzucały swoje dotychczasowe życie, rodziny i kiedy było trzeba, stawały do walki. Wielu z nich tak jak powstańcy pochowani w Klarowie zginęło, inni byli torturowani i przetrzymywani w nieludzkich warunkach w więzieniach i obozach.
Za ich odwagę i ofiarność należy im się od nas wszystkich hołd i pamięć. Serdecznie dziękuję więc Towarzystwu Przyjaciół Milejowa za zrealizowane w ubiegłym roku działania na rzecz godnego upamiętnienia i uporządkowania miejsc związanych z powstaniem styczniowym na terenie gminy Milejów, a także za organizację dzisiejszej uroczystości patriotycznej."

Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Dożynki Powiatu Łęczyńskiego 2017 w Milejowie
zobacz
Kameralne Pojezierze
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie strontworzenie stron