Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » Spotkanie z szopkarzem w ...

Aktualności

RSS

Spotkanie z szopkarzem w naszym Starostwie

Prawie setka małych mieszkańców Łęcznej wzięła udział w spotkaniu z Panem Piotrem Baczyńskim ze Świerszczowa, który robi szopki w stylu krakowskim. Spotkanie zostało zorganizowane przez nasze Centrum Informacji Turystycznej i odbyło się 5 lutego 2018 r. w Starostwie Powiatowym w Łęcznej.

Naszego honorowego gościa, a także wszystkie dzieci i ich opiekunów przywitał Sekretarz Powiatu Kazimierz Radko. Wśród uczestników spotkania były przedszkolaki z Przedszkola Niepublicznego "Aniołek" oraz Przedszkola Publicznego Nr 1, uczestnicy zajęć feryjnych organizowanych przez Centrum Kultury w Łęcznej, a także przez świetlice - Świetlicę Profilaktyczno-Wychowawczą przy Łęczyńskim Stowarzyszeniu Wyrównywania Szans i Świetlicę Opiekuńczo-Wychowawczą przy parafii p.w. św. Barbary w Łęcznej.

Pan Piotr Baczyński od 5 lat bierze udział w Konkursie szopek krakowskich i jest podczas tego konkursu jedynym reprezentantem naszego województwa. Jedną z wykonanych przez siebie szopek zaprezentował uczestnikom spotkania. Dzieci na własne oczy miały okazję zobaczyć czym różni się tego typu szopka od tradycyjnej. Pan Piotr przy okazji opowiedział im o historii tworzenia szopek zapoczątkowanej przez św. Franciszka, a także o Konkursie szopek krakowskich, organizowanym co roku na krakowskim rynku w pierwszy czwartek grudnia.

Jak wszystkie szopki, szopka krakowska prezentuje scenę Bożego Narodzenia, dlatego w każdej z nich znajduje się Święta Rodzina, której mogą towarzyszyć aniołowie, pasterze, Trzej Królowie, zwierzęta. Szopka krakowska oprócz niezwykłego bogactwa wyróżnia się tym, że obowiązkowo znajdują się w niej elementy związane z zabytkową architekturą Krakowa. Często pojawiają się także postaci z legend krakowskich i ludzi związanych z historią miasta. Szopkarstwo krakowskie zostało wpisane w 2014 r. na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Barwna, częściowo ruchoma, podświetlana szopka, którą zaprezentował Pan Piotr bardzo podobała się dzieciom i ich opiekunom. Dzięki temu spotkaniu mieli oni okazję do zapoznania się z ciekawymi tradycjami naszego kraju. Na pamiątkę otrzymali foldery Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na temat krakowskiego szopkarstwa.

Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:
Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Dożynki Powiatu Łęczyńskiego i Gminy Spiczyn 2010
zobacz
Kameralne Pojezierze
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron wwwprojektowanie stron www