Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » Rośnie liczba zdarzeń ...

Aktualności

RSS

Rośnie liczba zdarzeń drogowych z udziałem pieszych.

Z analiza stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie województwa lubelskiego za styczeń 2018 roku wynika, że rośnie zagrożenie zdarzeniami powodowanymi przez pieszych oraz wobec pieszych. We wspomnianym okresie odnotowano 70 wypadków drogowych, spośród których piesi brali udział w 26 zdarzeniach, a do 17 doszło z winy tej właśnie grupy uczestników ruchu drogowego. Jest to duży wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym gdzie na 57 wypadków drogowych, piesi brali udział w 18 wypadkach, a 3 zostały spowodowane z ich winy.

Ochrona bezpieczeństwa pieszych spowoduje, że policjanci w najbliższym czasie będą zwracali uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. Bacznie będą przyglądali się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego, w szczególności – czy poruszając się poza obszarem zabudowanym posiadają elementy odblaskowe. Jak wynika z doświadczenia – piesi, którzy zostali potrąceni podczas ostatnich wypadków i kolizji – nie posiadali elementów odblaskowych.
Wcześnie zapadający zmrok, mgły oraz intensywne opady deszczu lub śniegu w znacznym stopniu ograniczają widoczność. Zarówno kierowcy, jak i piesi muszą zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia i dostosować swoje zachowanie do warunków panujących na drodze. Szczególnie ci ostatni, jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są narażeni najbardziej na tragiczne skutki zdarzeń drogowych.
Przypomnijmy kilka zasad, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych na drodze
• Pieszemu nie wolno: wchodzić na jezdnię spoza przeszkody, poruszać się niewłaściwą stroną jezdni, poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem, przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu, przebiegać tuż przez pojazdem, wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym, wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd.
• Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).
• Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. Ponieważ widoczność rowerzysty w ruchu drogowym jest bardzo ważnym aspektem jego bezpieczeństwa, przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów w światła: z przodu i z tyłu, oraz element odblaskowy z tyłu.
• Kolejny raz zwracając uwagę na bezpieczeństwo pieszych przypominamy o noszeniu elementów odblaskowych. Piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:
Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Dożynki Powiatu Łęczyńskiego i Gminy Spiczyn 2010
zobacz
Szpital Powiatowy w Łęcznej
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron krakówtworzenie stron kraków