Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » Wystąpienie ...

Aktualności

RSS

Wystąpienie samorządowców w sprawie utworzenia w Łęcznej prokuratury

Starosta, Burmistrz oraz wszyscy wójtowie z terenu powiatu łęczyńskiego poparli inicjatywę Komendanta Powiatowego Policji dotyczącą utworzenia w Łęcznej Prokuratury Rejonowej.

Komendant Powiatowy Policji w Łęcznej Jarosław Bryl w listopadzie 2017 r. wystąpił do Komendanta Wojewódzkiego Policji z wnioskiem o wsparcie w zakresie utworzenia w Łęcznej Prokuratury Rejonowej. 07.02.2018 r. Starosta Roman Cholewa zorganizował spotkanie Komendanta z lokalnymi samorządowcami, na którym przedstawił on problemy łęczyńskich policjantów związane z brakiem tego rodzaju jednostki w naszym powiecie.

Jak podkreślił Komendant, powiat łęczyński jest jedynym powiatem w woj. lubelskim, w którym nie ma prokuratury. Zdarzenia zarejestrowane na terenie powiatu podlegają obsłudze Prokuratury Rejonowej w Lublinie oraz Prokuratury Rejonowej we Włodawie. Konieczność doprowadzenia osób zatrzymanych do siedziby w/w prokuratur jest kosztowne, czasochłonne i wymaga zastosowania szczególnych środków ostrożności. Czynność doprowadzenia zatrzymanego od chwili odprawy do czasu jej zakończenia trwa nawet do 8 godzin i wymaga zaangażowania 2-3 funkcjonariuszy, którzy przez ten czas wyłączeni są z wykonywania innych obowiązków na terenie powiatu. W przypadku konieczności konwoju kilku osób zatrzymanych do Lublina lub Włodawy, towarzyszy im nawet do 8 funkcjonariuszy. Takich wyjazdów w ciągu roku jest dużo - w roku 2015 przeprowadzono 56 czynności doprowadzenia, w roku 2016 – 72, a w 2017 roku jeszcze więcej. Ponadto brak siedziby Prokuratury Rejonowej w Łęcznej powoduje konieczność częstych wyjazdów pracowników KPP w Łęcznej do każdej z prokuratur. Podobne problemy mają prokuratorzy, którzy w ramach nadzoru nad prowadzonymi sprawami muszą przyjeżdżać z Lublina i Włodawy do Łęcznej.

Starosta Roman Cholewa poinformował obecnych, iż Starostwo Powiatowe aktualnie posiada w swoich zasobach wolne pomieszczenia biurowe w Łęcznej, które mogłyby zostać przeznaczone na potrzeby Prokuratury Rejonowej.

Samorządowcy poparli wniosek Komendanta dotyczący utworzenia w Łęcznej prokuratury – w tej sprawie przygotowano stosowne pismo adresowane do Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka z prośbą o wsparcie działań Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej i propozycją wykorzystania wolnych pomieszczeń należących do Starostwa na siedzibę nowej jednostki.

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Dożynki Powiatu Łęczyńskiego i Gminy Spiczyn 2010
zobacz
Szpital Powiatowy w Łęcznej
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron internetowychprojektowanie stron internetowych