Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » Honorowi dawcy krwi

Aktualności

RSS

Honorowi dawcy krwi

16 marca 2018 r. po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej oraz ZS im. K.K. Jagiellończyka podzielili się „kroplą” krwi. Dzięki ofiarności uczniów Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie zebrało prawie 17 litrów krwi.

Zarejestrowało się 41 chętnych uczniów, z których 37 oddało po 450 mililitrów bezcennego leku. Akcje honorowego oddawania krwi odbywają się w ZSG od kilku lat, po raz pierwszy odbyła sie w 2013 roku. Jest to szczególnie ważna akcja ponieważ na krew czekają tysiące chorych ludzi. Oddając „cząstkę siebie” nie tylko ratujemy życie innych, ale także dajemy przykład otoczeniu. I sprawa najważniejsza – poświęcając swój czas, zyskujemy satysfakcję ze spełnienia dobrego uczynku.

Szkolna akcja krwiodawstwa poprzedzona była spotkaniem informacyjnym poprowadzonym przez Małgorzatę Mesek z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Miało ono na celu przybliżenie zasad i wymogów, jakie należy spełnić, aby zostać honorowym krwiodawcą. Przypominała, że krwiodawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18-65 lat, ważący powyżej 50 kilogramów. Należy udać się do punktu krwiodawstwa, mając ze sobą dowód tożsamości. W punkcie otrzymujemy kwestionariusz, który po uzupełnieniu zostanie sprawdzony i zakwalifikowany przez pielęgniarkę. Kolejnym etapem jest pobranie próbki krwi na badanie hemoglobiny. Następnie lekarz przeprowadza z potencjalnym krwiodawcą wywiad. Jeśli lekarz stwierdzi, że osoba kwalifikuje się do oddania krwi, wówczas nie pozostaje jej nic innego jak usiąść na fotelu. Czas oddawania krwi nie przekracza 10 minut, a jej ilość to 450 ml, czyli jedna jednostka. W ciągu roku mężczyzna może oddać krew 6 razy, kobieta zaś 4 razy.

Po oddaniu krwi przysługuje krwiodawcy prawo do wysokokalorycznego posiłku (4500 kcal) - najczęściej w postaci 8 czekolad. Otrzymuje też bieżącą kontrolę stanu swojego zdrowia (badania są bezpłatne), zwolnienie do pracy lub szkoły, a także zwrot kosztów przejazdu do punktu, w którym oddał krew. Każdy dawca otrzymuje też tytuł honorowego dawcy krwi, co oznacza, że decydując się na ten gest, zrobił to bezpłatnie, z własnej nieprzymuszonej woli. Należy pamiętać, że honorowy krwiodawca otrzymuje coś jeszcze - satysfakcję i świadomość, że uratował komuś życie.

Za ten najpiękniejszy dar – oddawanie krwi, która ratuje życie niejednemu człowiekowi – należą się dawcom serdeczne podziękowania. Może właśnie ich krew przywróci komuś zdrowie lub je uratuje.

Zachęcamy do śledzenia strony Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie http://www.rckik.lublin.pl

Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:
Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Dożynki Powiatu Łęczyńskiego i Gminy Spiczyn 2010
zobacz
Szpital Powiatowy w Łęcznej
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stronprojektowanie stron