Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » „Nasza ...

Aktualności

RSS

„Nasza biało-czerwona”

Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu łęczyńskiego do włączenia się w akcję z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej pod nazwą „Nasza biało-czerwona”. Akcja organizowana jest w ramach ogólnokrajowej kampanii „Dumni z Polski”, związanej ze świętowaniem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nasza akcja „Nasza biało-czerwona” będzie składała się z czterech etapów:

Etap I
Do 7 maja na adres e-mail promocja@powiatleczynski.pl mieszkańcy powiatu łęczyńskiego mogą przesyłać swoje zdjęcia (indywidualne lub grupowe) prezentujące przygotowania i świętowanie Dnia Flagi. Na zdjęciach mogą być:
- ludzie ubrani na biało-czerwono,
- ludzie z biało-czerwonymi elementami (np. balony, chorągiewki),
- ludzie ustawieni w formie tzw. „żywej flagi” (ludzie trzymający białe i czerwone kartki papieru),
- okolicznościowe dekoracje domów, ulic, instytucji z okazji Dnia Flagi.
Zapraszamy do udziału w akcji przedszkola, szkoły, zakłady pracy, jednostki samorządowe i wszystkich, którzy chcą pokazać swoją dumę z Polski!

Etap II
26 kwietnia o godz. 12.00 na boisku przy ul. Bogdanowicza 9 w Łęcznej (koło Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka i Zespołu Szkół Górniczych) zostanie wykonane pamiątkowe biało-czerwone zdjęcie mieszkańców powiatu łęczyńskiego.
Przyjdź i stań z nami!
Wszyscy, którzy pojawią się przed godz. 12 na miejscu zbiórki otrzymają białe i czerwone kartki papieru. Ustawimy się w kształt naszej flagi i zrobimy pamiątkowe zdjęcie. Dla uczestników akcji mamy również przygotowane pamiątkowe gadżety kampanii „Dumni z Polski”.

Etap III
Wywieszamy flagi w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
- Broszura MSWiA dot. zasad prezentowania flagi: PRZEJDŹ
- Zasady dobrej praktyki używania symboli państwowych - opracowane przez NIK - str. 53-60: PRZEJDŹ

Etap IV
Podsumowanie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w powiecie łęczyńskim
• zamieszczenie zdjęć przesłanych nam przez mieszkańców powiatu oraz wspólnego pamiątkowego zdjęcia wykonanego w Łęcznej na stronie internetowej www.powiatleczynski.pl i na profilu społecznościowym (FB) Starostwa Powiatowego w Łęcznej
• wystawa wykonanych zdjęć w budynku Starostwa Powiatowego w Łęcznej

WARTO WIEDZIEĆ:
• Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie i w Chinach.
• Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątnym płatem tkaniny o barwach narodowych przymocowanym do drzewca lub na maszcie.
• Barwy naszej flagi złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego, są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:
- koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie. Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.
• Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 r. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego – białego orła na czerwonej tarczy herbowej. Po raz pierwszy polskie barwy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.
• Biel wchodząca w skład barw Polski do 1980 r. była określana słownie, bez podawania jej parametrów. Stan ten zmieniła ustawa z 1980: biel ustalona w załączniku do ustawy z 31 stycznia 1980 nie jest idealnie biała. Jest to skutkiem faktu, że ustalono dla bieli parametr jasności Y=82; idealna biel powinna mieć ten parametr równy ok. 100. Czerwień wynikająca z wyliczeń parametrów podanych w ustawie oraz zamieszczona na kolorowym rysunku stanowiącym załącznik do ustawy jest w odcieniu karmazynu.


Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:
Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Międzyszkolny Powiatowy Przegląd Piosenki Turystycznej
zobacz
Studia Łęczyńskie Tom 2-3
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron warszawatworzenie stron warszawa