Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » Europejski Tydzień ...

Aktualności

RSS

Europejski Tydzień Szczepień 2018

Szczepionki działają po to, aby chronić ciebie i wszystkich wokół przed poważnymi chorobami. W dniach 23-29 Kwietnia 2018 r. obchodzony jest kolejny Europejski Tydzień Szczepień. Celem tej corocznej kampanii jest zwiększenie osób zaszczepionych poprzez podniesienie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej podatnych i wrażliwych grup.

Europejski Tydzień Szczepień jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) realizowana i koordynowana przez państwa na poziomie lokalnym. Stałym celem tej inicjatywy jest podkreślanie znaczenia szczepień dla ochrony przed chorobami zakaźnymi, którym można zapobiegać poprzez stosowanie szczepień ochronnych.
Celem Europejskiego Tygodnia Szczepień w 2018 roku jest utrzymanie tempa zmian, które prowadzą do uwolnienia regionu europejskiego WHO od chorób, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Można to osiągnąć na drodze rosnącej świadomości na temat znaczenia szczepień rozumianej jako prawo jednostki oraz wspólnej odpowiedzialności.

Szczepienia to inwestycja w zdrowie dzieci na całe życie. Szczepienia chronią przed poważnymi chorobami zakaźnymi i związanymi z nimi powikłaniami. Dzięki szczepieniom większość dzieci i dorosłych w Europie jest uodporniona przeciw odrze, różyczce, śwince, błonicy, krztuścowi, tężcowi, poliomyelitis i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Coraz więcej osób szczepi się przeciwko pneumokokom oraz wirusowi brodawczaka ludzkiego.

Decyzja o szczepieniu to prawo i odpowiedzialność. Każdy z nas zasługuje na ochronę przed chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Decyzja o szczepieniu Twojego dziecka lub Ciebie ma także kluczowe znaczenie w ochronie innych. Dlatego warto ją podejmować w sposób świadomy, oparty na faktach oraz korzystać z informacji bazujących na dowodach naukowych.

Koszty braku szczepień są widoczne. Zbyt niski stan zaszczepienia daje możliwość rozprzestrzeniania się patogenów pośród osób niezaszczepionych/nieuodpornionych i stanowi otwarte drzwi dla chorób zakaźnych. W europejskim regionie Światowej Organizacji Zdrowia co roku wykrywane są tysiące przypadków odry, wielu pacjentów niepotrzebnie cierpi z powodu świnki czy krztuśca.
Większość aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn w pewnym momencie swojego życia zakazi się wirusem HPV. U osób niezaszczepionych przeciw HPV, infekcja może wywołać powstanie brodawek na narządach płciowych lub doprowadzić do powstania różnych postaci nowotworów.

Więcej informacji na stronie: http://www.szczepienia.gis.gov.pl/
Pliki

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Dożynki Powiatu Łęczyńskiego i Gminy Spiczyn 2010
zobacz
Kameralne Pojezierze
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron krakówprojektowanie stron kraków