Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » Dzień Flagi ...

Aktualności

RSS

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Starostwo Powiatowe w Łęcznej zachęca do wywieszania flag i przesyłania swoich biało-czerwonych zdjęć w ramach akcji "Nasza biało-czerwona", a w Ludwinie odbędzie się turniej charytatywny "Biel i Czerwień. Barwy Niepodległości" w ramach akcji "Gramy dla Niepodległej".

Warto wiedzieć:
• Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie i w Chinach.
• Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątnym płatem tkaniny o barwach narodowych przymocowanym do drzewca lub na maszcie.
• Barwy naszej flagi złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego, są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:
- koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie.
- kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.
• Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 r. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego – białego orła na czerwonej tarczy herbowej. Po raz pierwszy polskie barwy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.
• Biel wchodząca w skład barw Polski do 1980 r. była określana słownie, bez podawania jej parametrów. Stan ten zmieniła ustawa z 1980: biel ustalona w załączniku do ustawy z 31 stycznia 1980 nie jest idealnie biała. Jest to skutkiem faktu, że ustalono dla bieli parametr jasności Y=82; idealna biel powinna mieć ten parametr równy ok. 100. Czerwień wynikająca z wyliczeń parametrów podanych w ustawie oraz zamieszczona na kolorowym rysunku stanowiącym załącznik do ustawy jest w odcieniu karmazynu.

Symbole i my
Symbole narodowe stanowią o tożsamości państwa, narodu oraz obywateli. Są wyrazem czci, szacunku i wartości narodowych, ich dzieje to także częścią historii państwa. Są również wyrazem patriotyzmu i oddania sprawie najwyższej, jaką jest Ojczyzna.

 • Wywieszajmy flagi, aby uczcić ważne uroczystości, rocznice i święta państwowe.
 • Flagi możemy wywieszać również wówczas, kiedy chcemy uczcić ważne wydarzenia naszego życia prywatnego. Tak robi się w wielu krajach.
 • Flaga z godłem nie powinna być używana przez obywateli, ponieważ jest zastrzeżona wyłącznie dla grupy podmiotów określonych w ustawie (placówki dyplomatyczne, lotniska, samoloty cywilne podczas lotów za granicę, kapitanaty portów, na statkach morskich).
 • Flaga, którą wywieszamy powinna być czysta, wyprasowana.
 • Wywieszona flaga powinna być przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu, np. przywiązana lub przymocowana pinezką do drzewca.
 • Flaga powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie.
 • Jeżeli flaga zaplącze się dookoła drzewca, trzeba ją rozplątać. Zaplątana flaga nie jest ozdobą.
 • Jeżeli flaga jest w stanie nie nadającym się już do użytku, powinna być zniszczona w sposób godny, najlepiej przez spalenie lub pocięcie w taki sposób, aby rozdzielić barwy.
 • Flaga z papieru używana podczas różnego rodzaju uroczystości, nie powinna być porzucona, wyrzucana na śmietnik, ale zniszczona w sposób godny.
 • Podczas ceremonii podnoszenia albo opuszczania flagi, lub gdy flaga jest niesiona podczas pochodu, przemarszu, przeglądu, wszystkie osoby, z wyjątkiem tych, które są w mundurach, powinny być zwrócone twarzą do flagi i przyjąć postawę wyprostowaną.
 • Nie wywiesza się godła ani flagi, jeżeli są one brudne, podarte, spłowiałe lub pomazane.
 • Flagi opuszczamy do połowy masztu tylko w szczególnych, określonych sytuacjach.
 • Drzewce lub maszt flagi przeznaczone są tylko do tego celu, nie umieszcza się na nich żadnych dekoracji ani znaków reklamowych.
 • Na godle ani fladze nie należy umieszczać jakichkolwiek napisów, rysunków, znaków, liter, obrazków.
 • Pamiętajmy, że flaga lub barwy wywieszane do góry nogami nie symbolizują już państwa polskiego.
 • Trzeba zwracać uwagę na właściwą kolejność barw, jeżeli umieszczane są pionowo, kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
 • Osoby z umieszczonym na ubraniu wizerunkiem godła lub flagi powinny o tym pamiętać i zachowywać się godnie.
 • Niedopuszczalne jest niszczenie lub uszkadzanie godła albo flagi ani niegodne zachowanie przy symbolach.
 • Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju oraz zdjęcie nakrycia głowy (mężczyźni).
 • Nie należy nadużywać symboli państwowych podczas akcji protestacyjnych organizowanych przez grupy zawodowe lub społeczne, jeżeli nie jest to związane z walką o dobro całego narodu.
 • Symbole państwowe innych państw należy traktować z takim samym szacunkiem, jakiego oczekujemy od innych w stosunku do polskich symboli państwowych.

"Nasza biało-czerwona"
Do 7 maja mieszkańcy powiatu łęczyńskiego mogą przesyłać zdjęcia (indywidualne lub grupowe) prezentujące przygotowania i świętowanie Dnia Flagi. Akcja organizowana jest w ramach ogólnokrajowej kampanii „Dumni z Polski”, związanej z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zapraszamy do udziału w akcji przedszkola, szkoły, zakłady pracy, jednostki samorządowe i wszystkich, którzy chcą pokazać swoją dumę z Polski! Do 7 maja czekamy na Wasze zdjęcia, które należy przesyłać na adres e-mail promocja@powiatleczynski.pl
Na zdjęciach mogą być:
- ludzie ubrani na biało-czerwono,
- ludzie z biało-czerwonymi elementami (np. balony, chorągiewki),
- ludzie ustawieni w formie tzw. „żywej flagi” (ludzie trzymający białe i czerwone kartki papieru),
- okolicznościowe dekoracje domów, ulic, instytucji z okazji Dnia Flagi.

Wszystkie nadesłane zdjęcia zostaną zamieszczone na stronie internetowej www.powiatleczynski.pl i na profilu społecznościowym (FB) Starostwa Powiatowego w Łęcznej, a także wyeksponowane w formie wystawy w budynku naszego urzędu.


Dzień Flagi w Ludwinie
Kolejne rozgrywki Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w ramach ogólnopolskiej akcji "Gramy dla Niepodległej" pod patronatem Prezydenta RP - turniej pod hasłem "Biel i Czerwień. Barwy Niepodległości" już 2 maja w Ludwinie na stadionie Ludwiniaka. Tradycyjnie impreza ma charakter charytatywny. Zagrają politycy, samorządowcy, policjanci, strażnicy więzienni, mieszkańcy powiatu i inni. Zapraszamy do kibicowania ze słodyczami i gadżetami sportowymi, które przekażemy dla dzieciaków z Domu Dziecka w Kijanach. Zaczynamy od 9.00.
Tym razem to nie tylko piłka nożna. Organizatorzy przygotowali wiele dodatkowych atrakcji mieszkańców. Od godziny 11tej w namiotach partnerów odbędzie się:
- bezpłatne znakowanie rowerów przez Policję oraz pokaz łodzi patrolowej i spotkania z funkcjonariuszami
- konkursy z odblaskami dla dzieci
- pokaz wozu strażackiego OSP w Ludwinie
- stoisko tematyczne Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie - Fundusze Unijne dla mieszkańców
- stoisko tematyczne Wirtualnych Powiatów - Bezpieczeństwo w Internecie.

Więcej na http://www.gramydlaniepodleglej.pl


Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Dożynki Powiatu Łęczyńskiego i Gminy Spiczyn 2010
zobacz
Szpital Powiatowy w Łęcznej
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron warszawatworzenie stron warszawa