Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » Szkolą się jak ratować ...

Aktualności

RSS

Szkolą się jak ratować życie

Jak zostać liderem i w trudnej sytuacji odważnie wyjść z tłumu? Jak skutecznie podjąć akcję ratunkową zanim nadjedzie karetka? Taką wiedzę podczas wakacji zdobyło 20 uczniów Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej podczas szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Jest to jedno z wielu szkoleń, z których skorzystają uczniowie, w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, realizowanego przez Powiat Łęczyński w ZSG w Łęcznej i ZSR w Kijanach pt. „ Szkolnictwo zawodowe - dobry start na rynku pracy”. Szkolenie z pierwszej pomocy obejmuje 16 godzin dydaktycznych i odbywa się w małych, 10 osobowych grupach.

- W stanach zagrożenia życia, ratuje świadek zdarzenia, nie karetka i nie szpital, wtedy liczy się każda minuta. I po to są szkolenia – wyjaśniał ratownik medyczny Piotr Szmidt, prowadzący szkolenie. – Chodzi też o zmotywowanie do pomocy, dodanie odwagi, aby wyjść z anonimowego tłumu. Najgorszy jest brak reakcji. Takie stany jak: nagłe zatrzymanie krążenia, zadławienie, udar mózgu, zawał serca wymagają natychmiastowej pomocy. My w karetkach kończymy tylko robotę świadka zdarzenia.

Zajęcia obejmowały teorię i ćwiczenia m.in.: resuscytację z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED, postępowania przy zadławieniu, układania w pozycji bezpiecznej, udzielania pomocy przy nagłych zachorowaniach takich jak: udar mózgu, zawał serca, stany nagłe w cukrzycy, napad astmy, drgawki. Ćwiczyli także pomoc w stanach urazowych, takich jak: intensywne krwotoki, amputacja urazowa, urazy kostno-stawowe, urazy głowy, kręgosłupa, ewakuacja z samochodu.

Inne szkolenia, w których wezmą udział uczniowie szkoły górniczej - elektrycy, górnicy i mechanicy to: spawanie, wózek widłowy, operator obrabiarek skrawających, eksploatacja urządzeń instalacji i sieci elektroenergetycznych SEP, AutoCAD. Dzięki projektowi „Szkolnictwo zawodowe - dobry start na rynku pracy”, uczniowie poszerzą kwalifikacje zawodowe odbywając miesięczne staże w Lubelskim Węglu „Bogdanka” S.A.


Piotr Szmidt, ratownik medyczny, właściciel firmy szkoleniowej Myocardio
Jestem propagatorem szkoleń opartych na praktyce. W pierwszej pomocy muszą działać nawyki, nie ma czasu na zastanawianie się i sięganie po notatki. Uczymy się tutaj pewnych sposobów, jak wyrobić te nawyki, pokazujemy drogę, a później trzeba to ćwiczyć. Statystyczny Nowak przynajmniej raz w życiu będzie musiał podjąć resuscytację naczyniowo oddechową. Warto wiedzieć jak rozpoznać taki stan i dać innym szansę na przeżycie. Wiele zgonów w wypadkach komunikacyjnych wynika stąd, że ludzie nie potrafią udrożnić dróg oddechowych, a to prosta czynność. Trzeba być liderem i mieć odwagę cywilną wyjść z tłumu. Po to są szkolenia, żeby zmotywować do pomocy i dodać odwagi

Dawid Mazur, absolwent ZSG
Podoba mi się to szkolenie, bo prowadzi je pasjonat. Jest to też wyjątkowa okazja do poznania i sprawdzenia praktycznie jak udziela się pierwszej pomocy. Bardzo dobrze pamiętam to, co było tu przekazywane, na egzaminie zaliczyłem sto procent dobrych odpowiedzi.

Projekt „Szkolnictwo zawodowe – dobry start na rynku pracy” nr RPLU.12.04.00-06-0011/16, realizowany przez Powiat Łęczyński, współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 Oś priorytetowa XII „Edukacja, kwalifikacje i kompetencje” Działanie 12.4 „Kształcenie zawodowe”.

Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:
Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Dożynki Powiatu Łęczyńskiego i Gminy Spiczyn 2010
zobacz
Kameralne Pojezierze
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron wwwprojektowanie stron www