Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » Dożynki powiatowe - ...

Aktualności

RSS

Dożynki powiatowe - święto mieszkańców całego powiatu łęczyńskiego

Dożynki Powiatowo-Gminne w Ludwinie 9 września w Ludwinie odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne 2018. Była to okazja do podziękowania rolnikom za całoroczny trud, by na nasze stoły trafiła zdrowa, polska żywność. W powiatowych obchodach Święta Plonów uczestniczyła reprezentacja Powiatu Łęczyńskiego, delegacje ze wszystkich gmin wchodzących w jego skład oraz zaproszeni goście, w tym delegacje z mołdawskiego Rejonu Riscani i ukraińskiego miasta Goła Przystań.

Uroczystość tradycyjnie rozpoczął barwny korowód z Orkiestrą Górniczą i dożynkowymi wieńcami. Na czele korowodu szli starostowie dożynek - Karolina Kurlak z Kobyłek oraz Grzegorz Szurek z Kociej Góry.

Oficjalne otwarcie Dożynek rozpoczęło powitanie gości, wśród których byli m.in. Europoseł Krzysztof Hetman, Ambasador Republiki Mołdawii w Polsce Iurie Bodrug i konsul honorowy Republiki Mołdawii Andrzej Kita, Wicemarszałek Krzysztof Grabczuk, doradca Wojewody Lubelskiego Konrad Sawicki, Radni Województwa Lubelskiego Krzysztof Bojarski i Piotr Winiarski, Dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Marian Starownik. Podczas okolicznościowych przemówień Starosta Łęczyński Roman Cholewa i Wójt Gminy Ludwin oraz pozostali przemawiający podkreślali liczne problemy, z którymi w tym roku przyszło zmierzyć się rolnikom: suszą, bardzo niskimi cenami w skupach oraz z wirusem ASF. Starosta Roman Cholewa apelował o szybką pomoc państwa i innych instytucji, które w zakresie swoich kompetencji mogą takiej pomocy udzielić. Powiat takich kompetencji nie posiada, ale Starosta wskazał na liczne działania samorządu powiatowego na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców naszych wsi i miasteczek, m.in. scalenia gruntów w gminach Cyców i Ludwin, modernizację dróg, znaczną poprawę stanu infrastruktury sportowej i edukacyjnej oraz bezpłatne kursy i szkolenia dla uczniów i nauczycieli w powiatowych szkołach średnich.

Ważnym punktem obchodów była dożynkowa Msza Święta w intencji rolników, którą zakończył obrzęd dzielenia się chlebem. Po Mszy Świętej nastąpiła ceremonia wręczenie odznaki honorowej "Zasłużony dla rolnictwa" pracownikowi Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Łęcznej - Grzegorzowi Janocińskiemu, a także wręczenia dyplomów "Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego" Wójtowi Gminy Ludwin, GS "Samopomoc Chłopska" w Ludwinie oraz Wytwórni Makaronu Domowego "POL-MAK" w Ludwinie.

Program artystyczny rozpoczął energiczny występ kapeli "Alternatywy 5" z Łopiennika Górnego, który oglądało wiele osób. Dużym zainteresowaniem i uznaniem cieszył się też występ mołdawskiego zespołu " Mostenitori", który ma już za sobą wiele występów zagranicznych i zdobył wiele nagród na festiwalach w kraju i zagranicą. W ramach prezentacji gmin powiatu łęczyńskiego zaprezentowały się następujące zespoły i wokaliści:
- "Świerszczowianki" - Gmina Cyców
- Klub Seniora "Uśmiech Jesieni" z Ludwina i Wiktoria Sawicka - Gmina Ludwin
- "Zapłocianie" - Gmina Milejów
- Grupa wokalna "WnieboGłosy" - Gmina Puchaczów
- "4 Roses" - Gmina Spiczyn.

Dożynkom jak zawsze towarzyszył konkurs wieńców dożynkowych. Główne nagrody jury przyznało następującym wykonawcom:
W kategorii wieniec tradycyjny:
I miejsce – wieniec wykonany przez Stowarzyszenie Kobiet Gminy Puchaczów
II miejsce – wieniec wykonany przez Sołectwo Jaszczów
III miejsce – wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Albertowa
W kategorii wieniec współczesny:
I miejsce – wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrówku
II miejsce – wieniec wykonany przez Elżbietę Garbaruk z Dąbrowy
III miejsce – wieniec wykonany przez Sołectwo Cyganka.
Dzieci brały udział w konkursie plastycznym "Gryf w oczach dzieci" z atrakcyjnymi nagrodami. Nagrody zostały również rozlosowane wśród uczestników akcji honorowego krwiodawstwa "Ratujmy życie". Nagrody, w tym nagrodę główną - rower ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej - otrzymało 18 osób.

Wieczorny blok artystyczno-rozrywkowy rozpoczął lubelski zespół Standard Brass Band, który przypomniał znane i lubiane polskie złote przeboje. Następnie licznie zgromadzona publiczność kibicowała 6 pięknym i odważnym mieszkankom naszego powiatu, które zgłosiły się do udziału w konkursie Wybory Miss Powiatu Łęczyńskiego. Dziewczyny wspaniale zaprezentowały się w lubelskich strojach ludowych oraz w strojach wieczorowych. Miss Powiatu Łęczyńskiego 2018 i Miss Publiczności została - Martyna Buczek, I Wicemiss - Diana Morawska , II Wicemiss - Agnieszka Zielińska. Podczas wyborów Miss mieliśmy także okazję obejrzeć krótkie pokazy: tekwondo w wykonaniu Akademii Sztuk Walki Go-Fight oraz grupy tanecznej Grzegorza Demuchy działającej przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie. Gwiazdą wieczoru była Lanberry, której fani na żywo mogli usłyszeć jej najbardziej znane przeboje m.in. "Podpalimy świat", "Piątek", "Ostatni most", a także otrzymać zdjęcie z autografem. Imprezę zakończyła zabawa z zespołem "Antre".


Galeria:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2005042946223261&type=1&l=b4de074818

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2005085269552362&type=1&l=ebb2417811
Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:
Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Dożynki Powiatu Łęczyńskiego i Gminy Spiczyn 2010
zobacz
Kameralne Pojezierze
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron krakówprojektowanie stron kraków