Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » Narodowe Czytanie 2018

Aktualności

RSS

Narodowe Czytanie 2018

Czy pamiętacie państwo Cezarego Barykę, głównego bohatera „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które można czytać jako „powieść o zbłąkaniu i doświadczeniach życiowych zdemoralizowanego przez rewolucję i opętanego przez namiętność Cezarego”? Jego losy mogliśmy poznać podczas Narodowego Czytania zorganizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łęcznej.

Uroczystość odbyła się 12 września 2018 roku. Gościło nas Starostwo Powiatowe w Łęcznej.
We wspólnym czytaniu udział wzięli zaproszeni goście: dr Konrad Sawicki – Doradca Wojewody Lubelskiego, przedstawiciele Powiatu Łęczyńskiego m.in.: Jan Baczyński vel Mróz – Przewodniczący Rady Powiatu w Łęcznej, Roman Cholewa – Starosta Łęczyński, Dariusz Kowalski – Wicestarosta Łęczyński dyrektorzy i pracownicy jednostek powiatowych i gminnych, stowarzyszeń,
a także uczniowie ZS nr 2 im. S. Bolivara w Milejowie, ZSR w Kijanach, ZS im. KKJ w Łęcznej, ZSG w Łęcznej, Niepublicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Zofiówce oraz klubowiczki DKK przy PBP w Łęcznej.
Licznie zgromadzeni goście wysłuchali biografii Żeromskiego. Dowiedzieli się, jak czytać „Przedwiośnie”, by nie zakłamywać jego treści – równolegle z reportażem „Na probostwie w Wyszkowie” oraz artykułem „ W odpowiedzi Arcybaszewowi i innym”. Poznali kilka faktów na temat powieści. Np. wydana w 1924r , w Rosji Sowieckiej (w jednym roku!) miała 6 odmiennych przekładów. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań książki.
Czytanie wybranych fragmentów „Przedwiośnia” stanowiło centralny punk uroczystości.
Dodatkową atrakcją był quiz na temat życia pisarza i czytanej powieści. Prawidłowe odpowiedzi zostały nagrodzone egzemplarzami „Przedwiośnia” zakupionymi przez bibliotekę i ozdobionymi pamiątkową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Uroczystości towarzyszyła wystawa prezentująca: drzewo genealogiczne pisarza; zdjęcia autora, jego rodziny i przyjaciół oraz dorobek pisarski; mapę przedstawiającą podróż Baryków do Polski.
Każdy gość otrzymał pamiątkowy dyplom, który mógł samodzielnie ozdobić pieczęcią Narodowego Czytania.
Z całą pewnością spotkanie pozwoliło na nowo odczytać powieść, zrozumieć
jej prawdziwe przesłanie oraz zachęciło do ponownego jej przeczytania.
Zapraszamy za rok!


Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Międzyszkolny Powiatowy Przegląd Piosenki Turystycznej
zobacz
Kameralne Pojezierze
zobacz

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron warszawatworzenie stron warszawa